• LZS Pakosławice - SWD Wodzisław Śląski 0:9

AZS PWSZ II Wałbrzych BTS Rekord I Bielsko - Biała
GKS GieKSa Katowice S.A. 0:3 LKS Rolnik II Biedrzychowice
KKS I Zabrze 5:1 KTS Polonia Bytom
KS Darbor Bolesławice 2:1 MKS Miedź Legnica S.A.
TS Mitech II Żywiec 5:3 LKS Polonia Prószków

Mecz przyjaźni Pogoń Prudnik - Polonia Bytom

• autor: kksbytom, 2016-10-25 11:58

W dniu 23.10.2016 w Prudniku na obiekcie powiatowego kompleksu sportowego im. Tradycji "Pogoni" Lwów i "Polonii" Bytom został rozegrany mecz przyjaźni zawiązany z wielką tradycją historii miasta Lwowa, gdzie prawdopodobnie odbył się pierwszy mecz piłkarski na ziemiach polskich w 1894 roku.

Więcej informacji o wspólnych tradycjach zamieszczamy poniżej:
"W 1907 roku dwaj młodzi członkowie Pogoni Lwów ,lepiej zorientowani w futbolu europejskim ,Karol Szajdej i Stanisław Polakiewicz wyszperali w zagranicznych pismach ,że kolory czołowego angielskiego klubu Everton z Liverpoolu są niebiesko -czerwone. Chcąc się wzorować na najlepszych , przyjęli właśnie takie barwy ,tym bardziej że takie same ma miasto Lwów. Kiedy po II wojnie światowej wygnańcy ze Lwowa i innych kresowych miast zakładali Pogoń w Szczecinie i Polonię w Bytomiu dali tym klubom nie tylko odznaki podobne do tych jakie miała Pogoń,ale także jej niebiesko-czerwone barwy. Z tych samych powodów mają je również Piast Gliwice i Odra Opole.
W dniu 15 września 1945 r. powstał i został zapisany następnie w rejestrze klubów sportowych Opolszczyzny pod numerem 1 klub sportowy Pogoń Prudnik. Nazwa klubu nawiązywała do tradycji Pogoni Lwów. Pogoń Prudnik w pierwszych powojennych latach rywalizowała z Polonią Bytom w rozgrywkach ligowych, później aktywnie współpracowała czego przykładem były mecze towarzyskie między naszymi klubami. Taki pamiętny mecz odbył się w Prudniku 17.09.1975 r. z okazji XXX rocznicy powstania Pogoni Prudnik. Jak wspominał przy okazji 65 rocznicy w 2010 r. nieżyjący już Eugeniusz Wydera Polonia wygrała 8:0. Przy okazji jednego z meczy towarzyskich z Polonią, prudniczanie mogli na Kolejowej podziwiać Puchar za zwycięstwo w International Soccer League potocznie nazywany Pucharem Ameryki. Polonia Bytom jest także jednym z fundatorów sztandaru Pogoni Prudnik. "

Autor: Treść:pozostało znaków:

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

SWD Wodzisław Śląski - TS Mitech II Żywiec
LKS Polonia Prószków - KS Darbor Bolesławice
MKS Miedź Legnica S.A. - KKS I Zabrze
KTS Polonia Bytom - GKS GieKSa Katowice S.A.
LKS Rolnik II Biedrzychowice - AZS PWSZ II Wałbrzych
BTS Rekord I Bielsko - Biała - LZS Pakosławice

06-2017

Polski Węgiel sp. z o.o. Autoryzowany Sprzedawca Kompanii Węglowej S.A.

Ładowanie...